Online Randevu Alın
Oral Diagnoz ve Radyoloji

Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniği, ağız içi sağlığına odaklanan bir diş hekimliği dalıdır. Bu kliniklerde, diş hekimleri ağız içi muayeneleri yapar ve diş ve çene yapısını gösteren panoramik röntgenler çekerler. Bu, hastaların dişlerinde veya çene yapısında herhangi bir problem olup olmadığını belirlemelerine ve hastaların tedavi planlarını çıkarmalarına yardımcı olur.

Oral Diagnoz ve Radyoloji klinikleri, hastaların ağız içindeki sorunların yanı sıra, sistemik hastalıkların ağız içi belirtilerinin teşhisi ve tedavisi için de önemlidir. Bu sayede, hastaların ağız sağlığı korunabilir ve diğer sağlık sorunlarının teşhisi ve tedavisi de yapılabilmektedir.

Ağız içindeki problemler, sadece çürük dişler, gömük dişler veya çekilmiş diş eti gibi problemlerle sınırlı değildir. Yanak, damak ve çene kemikleri üzerinde bulunan yumuşak dokularda görülen hastalıklar da olabilir. Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniği, ağız içindeki dokularda belirti veren sistemik hastalıkların teşhisi ve tedavisi için de önemlidir. Örneğin, diyabet ve Behçet hastalığı gibi hastalıkların ağız içi belirtileri, bu kliniklerde tespit edilip tedavi edilebilir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniklerinde, diş hekimleri ayrıca ağız içi kanserlerin teşhisi ve tedavisi için de uzmanlaşmışlardır. Ağız içi kanserlerin erken teşhisi, hastaların yaşam kalitesini artırabilir ve tedavi şanslarını artırabilir.

Oral Diagnoz ve Radyoloji klinikleri, diş hekimleri, diş hekimliği öğrencileri ve diğer sağlık profesyonelleri için de önemlidir. Bu kliniklerdeki uzman diş hekimleri, diğer sağlık profesyonellerine de yardımcı olabilir ve hastaların diğer uzmanlara yönlendirilmesi gerekip gerekmediğine karar vermek için kritik bir rol oynayabilir.

Sonuç olarak, Oral Diagnoz ve Radyoloji klinikleri, ağız içi sağlığına odaklanan bir diş hekimliği dalıdır. Ağız içi muayeneleri, röntgenler ve diğer teşhis yöntemleri kullanılarak, diş hekimleri hastaların ağız sağlığını korumaya ve diğer sağlık sorunlarının teşhisi ve tedavisi için gerekli önlemleri almaya yardımcı olur.

Başarılı bir diş tedavisi, tüm hastalıklarda olduğu gibi ancak iyi bir teşhis konmuşsa yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında Oral Diagnoz, aslında çok önemli bir görevi yerine getirmektedir. Ağız içi muayene; yüz, çene ve çene eklemi, dudaklar, damak, dil, burun ve boyun bölgelerinde bulunan tüm yumuşak dokuları kapsar. Ayrıca diş dizilimi ve köklerinin de net bir şekilde görülebilmesi için panoramik röntgen çekilmelidir. Ağızda bulunan diş eti çekilmeleri, bakteri plakları, diş taşları, fistüller, çürükler, üst üste binen dişler ve çene kapanışları değerlendirilir. Bu aşamada henüz ağrı olmayan dişler veya çekilmeye yeni başlamış diş etleri de değerlendirilerek, koruma tedavisi uygulanmalıdır. Ayrıca tedavi için gelen hastalara mutlaka var olan kalp, damar, tansiyon, alerji, astım, diyabet, hormonal rahatsızlıkları ve düzenli kullandıkları ilaçlar sorulmalıdır. Bu tip rahatsızlıkların varlığı, hem tedavi yöntemini hem de tedavide kullanılacak ilaçları değiştirecektir. Oral Diagnoz ve Radyoloji kliniğinde hastanın tüm hikâyesi alınarak diş tedavisi planlanacaktır. Hastanın diş tedavisinden beklentileri öğrenilir ve muhtemel sonuçlar hastaya detaylı olarak anlatılarak tedavi önerilir.

Diş tedavilerine yardımcı olan en etkili yöntemlerden bir tanesi de; radyolojik tetkiklerdir. Bu tetkikler; dental tomografi, ağız içi ve ağız dışı röntgenler, panoramik röntgenler ve periapikal röntgenler olarak değerlendirilebilir. Bunlardan dental tomografide; normal röntgen ile görülemeyecek aksiyel, sagital ve koronal açılardan çok sayıda kemik ve yumuşak doku görüntüleri alınır. Bu görüntüler ayrıca ileri seviyede özel yazılımlar ile yeniden yapılandırılarak, görüntü alınması istenen bölgenin istenilen açıdan ve her yönden görüntülenmesi sağlanır. Teşhis için gerekli olan tüm detayı ve doğru ölçümü veren bu kesitler, tedavide de yol gösterici olacaktır. Ağız içi ve ağız dışı röntgenler, her diş hekimi muayenehanesinde de rahatlıkla alınabilen ve tek veya bir kaç dişi gösteren periapikal röntgenlerdir. Bu röntgen görüntülerinde diş ile beraber kökü, kemik kayıpları, çürükler, diş ve diş kökü enfeksiyonları rahatlıkla görülebilir.

Haldızweb Kurumsal Web Tasarım & Digital Reklam Ajansı